Google Website Translator Gadget

miercuri, 13 noiembrie 2013

Cand se se aplica 9% TVA la paine si cand 24% ?

          Cota de 9 % TVA se aplica doar in cazul cumpararii (livrarii)directe catre populatie .Daca este vorba de serviciile de restaurant si de catering, potrivit pct. 142 din Normele codului fiscal,acestea sunt caracterizate printr-un complex de activitati in care predomina serviciile, iar furnizarea de hrana si/sau de bauturi este doar o componenta.
         Astfel, avand in vedere prevederile legale mentionate mai sus, precum si faptul ca elementele componente ale prestarii serviciilor de restaurant nu se analizeaza separat, acestea fiind elemente ale unui intreg in care predomina serviciile, in cazul serviciilor de restaurant se aplica in continuare cota standard de TVA de 24%, inclusiv in situatia in care acestea au in componenta si furnizarea de paine sau de produse de panificatie.
        Reamintim ca,incepand cu 1 septembrie 2013, conform art. 140 alin. 2) pct. 1 si pct. 2 din Codul fiscal, este aplicabila  cota redusa de TVA de 9% pentru livrarea urmatoarelor categorii de bunuri:

- toate sortimentele de paine, precum si urmatoarele specialitati de panificatie: cornuri, chifle, batoane, covrigi, minibaghete, franzelute si impletituri, care se incadreaza in grupa produse de brutarie la codul CAEN/CPSA 1071;

- faina alba de grau, faina semialba de grau, faina neagra de grau si faina de secara, care se incadreaza la codul CAEN/CPSA 1061 .

Niciun comentariu: