Google Website Translator Gadget

sâmbătă, 28 iunie 2014

CM 2014 optimi de finala

La capatul unui meci in care echipa gazda a dominat,dar Neymar si Hulk au ratat cateva ocazii,iar Chile a rupostat printr-o aparare buna si contraatacuri pericukoase,dupa timpul regulamentar de joc,scorul a fost 1-1. Marcatori Ruiz si Sancez. In reprizele de prelungire,meciul a  fost unul confuz,in care s-au remarcat ratarile lui Neymar si Hulk pentru Brazilia si o bara pentru Chile ,in minutul 120,a lui Sancez.Scorul a ramas neschimbat si a fost nevoie de lovituri de departajare. Brazilia s-a impus  greu cu scorul final de 4-3.Chilienii au ratat 3 lovituri si brazilienii ,doua.
        In aceasta seara, la ora 23.00,se va transmite pe TVR 1,partida Columbia-Uruguay, in aceeasi faza a competitiei.

Columbia -Uruguay 2-0.Golurile au fost marcate de James Rodrigues in minutele 22 si 50.Primul gol ,fabulos,  sut de la 16 metri ,la capatul unei actiuni personale foarte frumoase .Al doilea a fost marcat cu capul din careu .
        Uruguaienii au dat o replica buna,dar s-a vazut lipsa lui Suarez,pedepsit pentru muscatura aplicata lui Chiellini. A fost un meci frumos ,in care Columbia a aratat ca ar putea sa-i faca mari probleme Braziliei , in sferturile de finala .

29.06, ora 19:00, TVR 1 - Olanda - Mexic 2-1 .
        Golurile olandezilor au fost marcate de Sneijfer min.88 si Huntelaar in min 94 din penalty. Pentru mexicani ,a deschis scorul in min 48 Giovani dos Santos.Mexicanii au fost la un pas de cea mai buna performanta a lor , dar Sneijder a marcat un golazo ,printr-un sut din afara careului,care a dat aripi olandezilor .In final Batavii s-au impus ,prin lovitura de pedeapsa acordata in urma faultului comis asupra lui Robben.
29.06, ora 23:00, TVR 1 - Costa Rica - Grecia 1-1 (  5-3
dupa penalty-uri).Scorul a fost deschis de Ruiz in minutul 52 iar grecii au egalat prin Socratis Papastathopoulos in minutul 91 .Meciul a fost unul in care ambele echipe au dat totul pe teren ,fiind pentru prima oara calificate in aceasta faza a CM.Costa Rica a realizat cea mai buna performanta din istoria sa ,prin calificarea in primele 8 echipre la un CM.
        In aceasta faza a competitiei se vor mai disputa meciurile :
30.06, ora 19:00, TVR 1 - Franţa - Nigeria 2-0.Nigeria a dat o replica buna Frantei, dominand chiar o buna parte din joc,dar efortul depus in teren a determinat o cadere fizica a africanilor,pe finalul meciului,de care Franta a profitat.Europenii au castigat prin golurile inscrise de  Paul Pogba, în minutul 79 şi Yobo - autogol, în minutul 90+2. Victoria francezilor a venit in urma presiunii si atacurilor tot mai puternice din ultimele 20 de minute din repriza a doua
30.06, ora 23:00, TVR 1 - Germania - Algeria 2-1 Dupa prelungiri
Pentru Germania au marcat Schurrle '92 şi Ozil '119, iar pentru Algeria a înscris Djabou '120+2. Vom avea un sfert de finala Franta si Germania.Nemtii su aratat mari slabiciuni in meciul cu Algeria .Africanii au pierdut dupa un meci de mare lupta ,in care diferenta a fost facuta de Schurrle care a limpezit jocul Germaniei ,dupa introducere sa in teren, in minutul 46 in locul lui Mario Götze.

01.07, ora 19:00, TVR 1 - Argentina - Elveţia 1-0 (Di Maria '118)
01.07, ora 23:00, TVR 1 - Belgia - SUA 2-1 (De Bruyne'93,Lukaku'105/Green '105+2)